Koszty działalności na rynku walutowym

Koszty działalności na rynku walutowym

W powszechnym odczuciu gra na międzynarodowym rynku walutowym kojarzy się z sporymi kosztami. Warto zatem przyjrzeć się temu za co tak naprawdę będziemy musieli zapłacić i czy koszty są aż tak duże. Pierwszą kwestią, którą należy tutaj podjąć to rachunek, z którego będziemy korzystać.

Zarówno otwarcie takiego rachunku jak i jego prowadzenie jest darmowe. Nie ważne czy korzystamy z usług domów maklerskich lub firm doradczych, które zajmują się grą na rynku walutowym i mogą nam taki rachunek otworzyć. Wszelkie tego typu usługi są za darmo.

Koszty ponosimy tylko w przypadku przyjęcia przez te firmy określonych zleceń. Płacimy wtedy brokerowi, który wykonuje dla nas zlecenie i zazwyczaj pobiera prowizję, która zależna jest od wielkości transakcji. Wysokość tych opłat zależy także od rodzaju założonego przez nas rachunku inwestycyjnego.

Na rynku istnieją tzw. mini-rachunki, na których brokerzy nie pobierają części opłat. Z kosztami w przypadku gry na rynku walutowym musimy również liczyć się w momencie przewalutowania należności lub zobowiązań w stosunku do brokera.

Może on wtedy pobrać opłatę w wysokości około 0,5% wartości wynikającej z różnicy między kursem kupna a sprzedaży danej waluty. Taka transakcja nazywana jest spreadem walutowym. Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest wysokość depozytu.

Osoby chcące zarabiać na walutach muszą podjąć decyzję, od jakiej kwoty chciałby rozpocząć inwestowanie. Oczywiście z pieniędzy wpłaconych do depozytu będziemy mogli skorzystać, zatem nie jest to klasyczny model kosztów..